Jednym z najczęściej zadawanych pytań, z jakimi spotykają się pracownicy kancelarii notarialnej jest to, które dotyczy kosztów sporządzenia testamentu. Warto więc pamiętać o tym, że odpowiedź na nie wcale nie jest aż tak oczywista, jak może się to wydawać. Już na wstępie warto podkreślić, że na cenę aktu notarialnego zawsze składają się aż trzy elementy.

Pierwszym jest taksa notarialna, drugim podatek VAT, a trzecim cena za wpis. Przepisy polskiego prawa precyzują to, ile mają wynosić maksymalne stawki aktu notarialnego, który dokumentuje testamenty w różnej postaci.

Koszt sporządzenia testamentu

Jeśli więc założymy, że dokument taki będzie mieścił się na jednej stronie formatu A4 zapłacimy odpowiednio: 50 złotych netto w przypadku klasycznego testamentu, 150 złotych netto w odniesieniu do testamentu, w którym pojawia się zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie osoby uprawnionej prawa do zachowku, a 200 złotych netto wówczas, gdy chcemy przygotować testament, w którym pojawi się zapis windykacyjny. Z pewnymi kosztami wiąże się też odwołanie testamentu, tu jednak nie musimy obawiać się zbyt dużego wydatku, mamy bowiem do czynienia z kosztem 30 złotych.

Pełnoprawny testament

Oczywiście, musimy liczyć się także z pewnymi niejasnościami. Te wiążą się przede wszystkim z tym, że rozporządzenie wydane przez ministra sprawiedliwości nie uwzględnia tak zwanego testamentu z postanowieniem i to nawet pomimo tego, że jest on rozwiązaniem, z którym bardzo często mamy do czynienia w praktyce notarialnej.

W testamencie tym nie ma osoby, która powinna się w nim znaleźć (nie chce ona bądź nie może dziedziczyć), pojawia się jednak inny spadkobierca. Wobec braku stosownego zapisu w prawie przyjmuje się, że taki testament jest postrzegany jako zwykły. Niekiedy notariusz jest zmuszony do przygotowania testamentu poza swoją kancelarią. W takim przypadku do standardowej kwoty dolicza się dodatkowe 50 PLN.

Nie dodajemy stawek za testamenty

Czasem w jednym testamencie znajdują się elementy charakterystyczne dla kilku jego rodzajów. W takim wypadku nie musimy obawiać się jednak konieczności sumowania stawek, a cena jest obliczana w oparciu o najdroższy element.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz