W codziennym życiu niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami wymagającymi pomocy ze strony specjalistów z danej dziedziny. Podobnie bywa w przypadku niejasności dotyczących obowiązujących przepisów — wtedy dobrze udać się po opinię prawną do prawnika, adwokata lub radcy prawnego. Ile kosztuje ich pomoc? Odpowiedź poniżej.

Czym jest opinia prawna?

Zrozumienie obowiązujących przepisów jest dla laika niezwykle trudne. Nawet osoby, które np. z powodu prowadzenia własnej działalności mają do czynienia z aktami prawnymi, mogą nie poradzić sobie z ich interpretacją. W takich często nieprzewidzianych sytuacjach, niezbędna jest pomoc prawnika czy radcy prawnego. Specjalista zinterpretuje nasz problem pod kątem aktualnych przepisów, zaproponuje ewentualne rozwiązania, oszacuje ryzyko. Co istotne opinia taka nie ma mocy prawnej — jest jedynie merytorycznym naświetleniem problemu.

W jakim celu wydawane są opinie z zakresu prawa?

Adwokaci, radcy czy prawnicy zajmują się problemami z wielu dziedzin życia. Dlatego wydawane przez nich opinie służą różnym celom. Przede wszystkim są pomocą w obiektywnej ocenie sytuacji, w której znajduje się klient, oceniają ją w świetle obowiązujących przepisów prawa. Służą również pokazaniu klientowi możliwości wybrnięcia z problemu, bez poniesienia strat. Opinia prawna jest także pomocna w należytym przygotowaniu się do rozprawy. Doświadczony adwokat czy radca może przewidzieć pewne decyzje strony przeciwnej i uprzedzić przed nimi swojego klienta.

Ile kosztuje fachowa pomoc z zakresu prawa?

Z uwagi na to, co będzie przedmiotem analizowanej sprawy, cena za usługę specjalisty z zakresu prawa może być mocno zróżnicowana. Najniższa cena za pojedynczą wizytę wynosi już ok. 100 zł, natomiast górna granica takiej usługi to nawet 2000 zł. W przypadku bardzo skomplikowanych problemów, wymagających dużego nakładu pracy i zapoznania się z wieloma dokumentami, może być znacznie wyższa.

Cena uzyskanej porady zależy od wielu czynników

Opinia prawna jest z reguły tym droższa, im bardziej skomplikowany jest problem. Oczywiste jest, że w przypadku prostych opinii czy zapytań, gdzie prawnik nie będzie musiał poświęcić swojego czasu na analizę dokumentów czy weryfikację obowiązujących przepisów, jego usługa będzie znacznie tańsza. Wpływ na cenę ma także staż pracy specjalisty. Pomoc początkującego prawnika z reguły nie jest tak droga jak renomowanej kancelarii czy biura radcowskiego, mimo takiego samego wkładu pracy.

Najkorzystniej jest w pakiecie

Najkorzystniejszą opcją dla klienta jest wykupienie pakietu usług prawnych, w skład których wchodzi wydawanie opinii z zakresu prawa. Pojedyncza wizyta czy konsultacja zawsze będzie droższa, niż podpisanie umowy z daną kancelarią na dłuższy okres czasu. W ramach takiej umowy przysługuje opieka doświadczonych specjalistów z zakresu prawa, którzy przeanalizują problem i pomogą w jego rozwiązaniu. Długotrwała współpraca to również możliwość lepszego poznania klienta i określenia jego oczekiwań, co z pewnością zaowocuje łatwiejszym porozumieniem się między stronami.

Pakiety obsługi prawnej znajdziesz na: https://lexsecure.pl/standard

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz