Upadłość konsumencka to sposób na rozwiązanie sytuacji, w której mamy zbyt wiele zobowiązań, ale nie jesteśmy w stanie ich spłacić. Warto jednak wiedzieć, że samo ogłoszenie upadłości wiąże się z wieloma konsekwencjami, które mogą być dla dłużnika uciążliwe. O tym, czy możliwe jest wycofanie się z tego procesu i jak to zrobić, przeczytasz poniżej.

Upadłość konsumencka – z czym się wiąże?

Stan upadłości konsumenckiej nazywany jest czasem oddłużeniem. Nie jest to do końca prawda – proces ten jest skomplikowany i w pierwszej kolejności dyskutowane jest ponowne rozłożenie długu na raty. Warto mieć także świadomość, że w momencie rozpoczęcia procesu upadłości konsumenckiej, pieczę nad Twoim majątkiem przejmuje syndyk, a dom, czy inne rzeczy materialne mogą zostać częściowo rozdysponowane na poczet długu. Dopiero w momencie, kiedy dłużnik jest zupełnie niewypłacalny, następuje redukcja lub umorzenie zobowiązań. Jeśli chcesz wyjść z długów, wniosek o upadłość konsumencką z pomocą prawnika może być dobrym rozwiązaniem. Warto jednak mieć świadomość, że oprócz wskazanych już kwestii zajęcia majątku czy negocjowania ponownego rozłożenia długów, osoba, która uzyska status upadłości, będzie widoczna w różnych rejestrach, przez pewien czas nie będzie mogła także zaciągać kredytów i pożyczek w banku.

Czy można wycofać się z upadłości konsumenckiej?

Dla wielu osób upadłość konsumencka jest kwestią być albo nie być, ale może zdarzyć się, że w trakcie całego procesu uznasz, że jednak uda Ci się spłacić zobowiązanie. Powody mogą być różne – od chęci dogadania się z wierzycielem, po zdecydowanie się na ingerencję komornika. Niewiele osób jednak wie, czy w ogóle możliwe jest wycofanie się z wniosku o upadłość konsumencką. Należy tutaj wskazać dwa podstawowe wyjątki, które ograniczają możliwość rezygnacji z upadłości konsumenckiej. Są to: sytuacje, w których wycofanie się wniosku o upadłość spowodowałoby pokrzywdzenie wierzycieli, lub gdy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą, a postępowanie upadłościowe nastąpiło na prośbę wierzyciela. W każdym innym przypadku możliwe jest wycofanie się z procesu upadłościowego, warto jednak wiedzieć, że status nie może być jeszcze prawomocny. W przypadku, gdy chcesz się wycofać już po ogłoszeniu upadłości, sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana – oczywiście jest to możliwe, lecz sąd nie ma obowiązku przychylić się do prośby.

Jak można wycofać się z upadłości konsumenckiej?

Jeśli chcesz wycofać się z upadłości konsumenckiej, należy do sądu złożyć specjalny wniosek. Oczywiście, w tym przypadku czas gra na Twoją niekorzyść – im wcześniej postanowisz zaniechać dalszego procesu upadłościowego, tym decyzja zapadnie szybciej i sprawniej. Tak jak już zostało wskazane, jeśli status upadłości nie jest jeszcze uprawomocniony, a sprawa jest w toku, wycofanie się z upadłości konsumenckiej to właściwie formalność. W drugim przypadku będzie trzeba prośbę odpowiednio umotywować. Aby skonstruować dobry wniosek o wycofanie się z upadłości konsumenckiej, należy skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz