Wiele osób, które zaciągnęły swego czasu kredyt we frankach szwajcarskich, do tej pory zmaga się ze skutkami nagłego wzrostu waluty. Osoby te muszą płacić często wielokrotność zaciągniętej sumy, więc od kilku lat domagają się swoich praw w sądach, szukając ścieżek wyjścia z impasu.

Czym jest odfrankowienie kredytu?

Umowy frankowe były różne i każda generowała inne problemy. Jeśli zaciągnąłeś we frankach kredyt indeksowany, masz szansę na odfrankowienie kredytu. Kontrowersje w przypadku tego typu zobowiązania polegały na tym, że pieniądze wypłacane były na konto klienta w złotówkach, natomiast transze, które następnie spłacał on bankowi, liczone były względem kursu franka. Oznaczało to, że każda kolejna transza mogła być zmienna, zależnie od kursu waluty. Na wahaniach tych zyskiwał bank – różnice między złotówką a frankiem to tak zwany spread, który stanowił dodatkowe źródło dochodu dla placówki.

Oczywiście, frankowicze szybko połapali się, że coś tu nie gra. Sądy również zaczęły wydawać wyroki przychylne klientom banku, powołując się na klauzule niedozwolone i krzywdzące traktowanie kredytobiorcy. Proponowane są różne rozwiązania, a jednym z nich jest odfrankowienie, które polega na tym, że uznaje się nieważność klauzuli indeksacyjnej. A skoro jest ona nieważna, bank musi nadpłacić klientowi cały spread, czyli różnicę między złotym a frankiem, która udzielona była podczas spłaty. Odfrankowienie kredytu hipotecznego zleć prawnikom z kancelariakredytobiorcy.pl, którzy profesjonalnie zajmą się całym procesem. Dzięki nim będziesz w stanie obrać najlepszą strategię i obliczyć, ile możesz zyskać po odfrankowieniu kredytu.

Jak sprawdzić zysk po odfrankowieniu kredytu?

Samo odfrankowienie kredytu wiąże się z uznaniem, że klauzula, która indeksowała spłatę kredytu do kursu franka nigdy nie powinna mieć miejsca, a co za tym idzie, kredyt od początku spłacany powinien być w złotówkach. W związku z tym należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim uiszczonym do tej pory ratom i odjąć od nich nadpłatę, która powstała z różnicy, wynikającej z kursu waluty. W następstwie bank musi oddać klientowi całą powstałą w ten sposób sumę. Jeśli natomiast kredytobiorca jest jeszcze w trakcie spłacania kredytu, następuje przewalutowanie, czyli zmiana raty na złotówki.

To, ile klient dostanie od banku po odfrankowieniu zależy od wielu czynników, między innymi od kursu franka. Aby dokładnie obliczyć kwotę, warto skorzystać z kalkulatorów frankowych, które wskażą, ile możesz zyskać. Korzystając z nich, należy podać kwotę kredytu, datę wypłaty i dane takie jak marże itp.
Innym sposobem na sprawdzenie zysku po odfrankowieniu kredytu jest skontaktowanie się z kancelarią frankową.

Czy odfrankowienie kredytu we frankach jest opłacalne?

Spośród wielu różnych możliwości, odfrankowienie jest jedną z opcji, choć nie najbardziej opłacalną. Większy zysk dla klienta płynie niewątpliwie z całkowitego unieważnienia umowy frankowej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Odfrankowienie kredytu to opcja, która uratuje podupadające budżety kredytobiorców i zmieni zobowiązanie w klasyczny kredyt. Nie znikają tutaj co prawda marże i prowizje, ale warto zaznaczyć, że te bardzo często proponowane były klientom na korzystnych warunkach, z uwagi na fakt, że banki najwięcej zarabiały właśnie na spreadzie. Jeśli więc szukasz rozwiązania swoich problemów, odfrankowienie jest jednym z pomysłów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz