Kancelarie prawne świadczą szeroki zakres usług. Z ich pomocy korzystają nie tylko osoby prywatne potrzebujące porady związanej z prawem, ale i właściciele firm. Zazwyczaj tego typu pomoc wykorzystywana jest przez duże biznesy, jednak warto skorzystać z takiej możliwości także w przypadku małych firm oraz start-upów.

Czym są start-upy i małe firmy?

Start-upy to coraz popularniejsza forma zakładania biznesu. Koncepcja ta opiera się na tworzeniu przedsiębiorstwa lub tymczasowej organizacji, które poszukują modelu biznesowego zapewniającego zyskowny rozwój. Najczęściej związane są z branżami technologicznymi, IT oraz ICT, a także sektorami high-tech. Do ich zasadniczych cech zaliczyć można: krótką historię działania, innowacyjność, skalowalność oraz wyższe ryzyko fiaska, co przekłada się na większe zyski w przypadku sukcesu. Finansowanie może pochodzić od założycieli, jak i z funduszy venture capital oraz od aniołów biznesu.

Start-upu nie należy mylić z małym przedsiębiorstwem. Zgodnie z prawem zatrudnia ono mniej niż 50 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.

Obydwa z tych przedsięwzięć potrzebować mogą pomocy prawników. Czy można znaleźć je w ofercie każdej kancelarii?

Czy każda kancelaria oferuje obsługę prawną małych firm, start-upów?

Kancelarie prawne mają to do siebie, że wiele z nich decyduje się na prowadzenie działań w zakresie określonej gałęzi prawa. Wynika to z faktu, że wielu prawników skupia się na interesujących ich dziedzinach i w danym zakresie poszerza wiedzę oraz zdobyte doświadczenie, nie skupiając się na pozostałych. Jedną z kancelarii świadczących usługi związane z obsługą prawną małych firm i startupów jest www.kancelariakrs.pl, w której znaleźć można rzetelną pomoc.

Co obejmuje obsługa prawna małych firm, start-upów?

Obsługa prawna start-upów oraz małych firm to szeroka gałąź prawa, w której skład wchodzi wiele zróżnicowanych usług, od planowania działalności poprzez jej zakładanie, aż po rozwiązywanie bieżących problemów. Przyszli przedsiębiorcy i biznesmeni chętnie korzystają z pomocy w zakresie:

  • analizy zagrożeń prawnych,
  • stworzenia biznesplanu,
  • doboru formy prawnej (czasem także opodatkowania),
  • konsultacji biznesowych,
  • rejestracji działalności,
  • tworzenia regulaminów,
  • RODO,
  • inwestycji VC,
  • doradztwa w kwestii znaków towarowych i ochrony marki,
  • zgłoszenia i zastrzeżenia z zakresu własności intelektualnej i praw autorskich.

Podczas prowadzenia działalności wsparcia prawników jest szczególnie przydatne w aspektach takich jak: spory sądowe i arbitraż, reprezentacja przed organami ścigania i administracyjnymi, przygotowywanie pism procesowych, opiniowanie i tworzenie umów, analiza w celu wyceny, optymalizacja zatrudnienia, prawo pracy, kontrakty menadżerskie, wnioski kredytowe lub o dotacje, poszukiwanie finansowania, audyt prawny oraz doradztwo biznesowe.

Warto zaznaczyć, że nie jest to zamknięty katalog usług, które świadczone są przez prawników w ramach obsługi prawnej małych firm oraz start-upów. Wiele kancelarii zajmuje się także bardziej skomplikowanymi kwestiami, podchodząc indywidualnie do kłopotów, z którymi borykają się klienci, na każdym z etapów prowadzenia biznesu.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz